Jakie smaki odczuwa noworodek?
Warto wiedzieć, że niemowlę przychodzi na świat z bardzo niewielkimi preferencjami smakowymi. Jednocześnie, maluchy są niesamowicie ciekawe nowych smaków. Na początku najchętniej reagują na smaki, które budzą w nich zaufanie, jak słodki i słony. Z czasem kształtują się ich indywidualne preferencje kulinarne.
Jak dziecko uczy się smaków?
Od pierwszych dni życia dziecko zaczyna odczuwać bodźce zmysłowe – każda informacja ze świata zewnętrznego jest dla niego nowością. Zmysły maluszka dopiero się rozwijają, a jego preferencje smakowe są minimalne. W początkowym okresie życia niemowlę rozpoznaje smak słodki, ale nie odróżnia gorzkiego i kwaśnego, ponieważ instynktownie jest otwarte na smaki budzące zaufanie.
Pierwszym pokarmem jest najczęściej mleko matki, które kojarzy się ze słodyczą, łagodnością i bezpieczeństwem. Smak mleka oznacza szybką dostawę energii i wartości odżywczych, co ludzki mózg instynktownie postrzega jako pozytywne.
Kształtowanie zmysłu smaku u dziecka
Rozwój zmysłu smaku u dziecka zależy od genetyki, wrażliwości sensorycznej, pierwszych doświadczeń żywieniowych oraz środowiska. Preferencje smakowe różnią się w zależności od kultury, w której wychowujemy dzieci, a te ukształtowane w dzieciństwie często pozostają na całe życie. Akceptacja niektórych smaków może być genetyczna – np. preferencja do jedzenia mięsa jest w 80% zależna od naszego genotypu.